تبلیغات
پیش دبستان و دبستان غیرانتفاعی طاهره

پیش دبستان و دبستان غیرانتفاعی طاهره
تعلیم و تعلم عبادت است 
صفحات جانبی
لینک های مفید


آموزش بهداشت فردی

بهداشت علم و هنر پیشگیری از بیماری‌ها، طولانی كردن عمر و ارتقا سلامتی به‌وسیله كوشش‌های متشكل اجتماعی است. بر همین اساس، تعاریفی برای بهداشت فردی، بهداشت عمومی، بهداشت روانی و بهداشت غذایی وجود دارد.

تاریخچهٔ بهداشت

بیماری‌ها تا حدود ۳۹۰۰ سال قبل از مسیح، صرفاً بلای آسمانی به شمار می‌آمدند و كسی به درمان و رسیدگی به حال بیماران اقدام نمی‌كرد. با این وجود، مردم دوران پیشاتاریخ با توجه به تجربیات و نیز، اعتقادات مذهبی یا خرافی خود، به گونه‌ای از بیمار شدن جلوگیری می‌كردنددر روم باستان، بهداشت به عنوان نماد سلامتی شناخته می‌شد. به همین منظور، حمام‌های عمومی متعددی در شهرهای مختلف ساخته می‌شدند، كه شرق نیز رواج یافتند. علاوه بر استحمام كه تا حدودی مفهومی تزكیه‌كننده داشت، ماساژ و كرم‌های معطر نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند. منشأ كلمهٔ بهداشت نیز به همان دوره، و به الههٔ سلامتی و پاكیزگی، هیجیا (به یونانی باستان: Ὑγιεία) ، دختر اسقلبیوس بازمی‌گردد. در ابتدای قرون وسطی، استحمام به عنوان پاك‌كنندهٔ روح، در میان بسیاری از مردم متداول شد. ولی به مرور زمان و با گسترش اعتقادات خرافاتی مبنی بر این كه آب موجب باز شدن منافذ پوست و ورود بیماری‌ها به بدن می‌شود، استحمام از رواج افتاد؛ و حمام‌های عمومی منبعی برای ابتلا به بیماری‌ها شناخته شد. در مقابل، چرك بدن لایهٔ محافظی در برابر بیماری‌ها پنداشته شد. به‌علاوه، توالت‌ها در مكان عمومی و در ملأ‌عام قرار داشتند (حتی در قلعهٔ پادشاهان)، و فضولات در كوچه‌ها منظره‌ای طبیعی شناخته می‌شد. دست‌ها و صورت تنها بخش‌هایی از بدن كه در این دوره به طور منظم شست‌وشو می‌شدند. به این ترتیب، برای پوشاندن بوی بد بدن تنها از انواع عطر استفاده می‌شد.

این وضع در دوران رونسانس به علت شیوع بیماری‌هایی خطرناك، چون سیفیلیس و طاعون بدتر شد. مردم برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری‌ها، استفاده از آب را به حداقل رسانیدند، و برای شست‌وشو تنها از پارچه‌هایی خشك استفاده می‌كردند. در دورهٔ پادشاهی لویی شانزدهم، استفاده از آب ,دوباره و به تدریج متداول شد. توالت و دست‌شویی‌ها به اتاق‌هایی جداگانه منتقل شد و استحمام به دور از چشم دیگران انجام گرفت. داشتن حمام در خانه رواج یافت؛ هرچند هدف از آن‌ها در درجهٔ اول استراحت بود، و نه شست‌وشو.

در قرن نوزدهم، استحمام لازمهٔ رعایت بهداشت فردی شد و شستن دست و صورت با صابون در میان اغلب مردم رواج یافت. در اواخر قرن نوزدهم، اكثر ساختمان‌ها در اروپا دارای حمام و دست‌شویی بودند. ایجاد شبكه‌های فاضلاب زیرزمینی و تصفیه‌خانه نیز در قرن بیستم موجب ارتقای سطح بهداشت عمومی در شهرها شد. به علاوه، سازمان جهانی بهداشت در سال ۱۹۴۶، به منظور هماهنگی و ارتقای وضعیت بهداشت عمومی در سطح جهان تأسیس یافت.

بهداشت در جهان اسلام

با ظهورش در قرن هفتم پس از میلاد، اسلام تأكید زیادی بر رعایت بهداشت و پاكیزگی داشت. علاوه بر ضرورت پاكیزگی در حین نماز‌های پنجگانه با وضو و غسل، واجبات و توصیه‌های دیگری (از جمله رعایت بهداشت غذایی، مسواك زدن، استحمام، تطهیر نجاسات...) در رابطه با رعایت بهداشت در دین اسلام وجود دارد.

سطوح بهداشت

طبق سازمان جهانی بهداشت، بهداشت به بر سه سطح استوار است: پیشگیری سطح اول، سطح دوم و سطح سوم.

پیشگیری سطح اول : این مرحله عبارت است از مجموعهٔ اقداماتی كه برای جلوگیری از بروز بیماری انجام می‌شود. این اقدامات موجب بالا رفتن میزان قدرت جسمی و روانی افراد جامعه و سالم‌تر شدن محیط زندگی می‌شود؛ و خود به دو مرحله تقشیم می‌شوند:

ارتقای بهداشت : آموزش شیوهٔ صحیح مسواك كردن دندان در عراق. شامل آموزش همگانی بهداشت، بهبودرژیم غذایی براساس گروه‌های سنی، فراهم آوردن شرایط مناسب مسكن، كار، وتأمین تفریحات سالم می‌شود.

حفاظت ویژه در مقابل وقایع بهداشتی و بیماری‌ها

شامل روش‌هایی اختصاصی است كه از بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری می‌كند؛ همچون تزریق واكسن برای پیشگیری از ابتلا به سرخك، كزاز، سیاه‌سرفه، فلج اطفال و...، سمپاشی برای مبارزه با پشهٔ مالاریا، استفاده از كپسول ویتامین A برای جلوگیری از ابتلا به شبكوری، كم كردن گردوغبار در معادن برای پیشگیری از بیماری‌های ریوی نزد كارگران، و مبارزه با آلودگی هوا و استعمال دخانیات برای پیشگیری از سرطان ریه.

پیشگیری سطح دوم : این مرحله شامل تشخیص به موقع بیماری و درمان مناسب و به سرعت است. این اقدامات برای جلوگیری از سیر بیماری به طرف مراحل پیشرفته، به وجود آمدن نقص و ناتوانی و سرایت بیماری به افراد سالم ضرورت دارد.

پیشگیری سطح سوم : در این مرحله، هدف متوقف كردن سیر بیماری و جلوگیری از ناتوانی كامل یا مرگ است. فیزیوتراپی برای برگرداندن حركت به یك عضو عارضه‌دیده، نمونه‌ای از این اعمال است. عمل‌های جراحی، استفاده از عینك، سمعك و ورزش‌های مخصوص، مثال‌هایی دیگر از اقداماتی هستند كه برای بازگرداندن قسمتی از توانایی‌های از دست رفته یا جلوگیری از ناتوانایی بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بهداشت فردی :

شستن دست‌ها یكی از مهم‌ترین شیوه‌های رعایت بهداشت فردی و جلوگیری از انتقال بیماری‌های مسری است. بهداشت فردی متشكل از روش‌ها و اصولی جهت پیشگیری از بروز انواع بیماری‌ها و پاكیزه نگه‌داشتن اعضای بدن است. ساده‌ترین امور اعم از شستشوی دست و یا استحمام كل بدن، نظافت مو و ناخن و رعایت اصول نظافت و پاكیزگی لباس و انواع پوشش‌های فردی می‌تواند سلامت یك فرد را تا حدود بسیار زیادی تأمین كند. بهداشت فردی پایهٔ اصلی سلامت فرد و در نهایت یك جامعه را تشكیل می‌دهد. با رعایت چندین نكتهٔ ساده و روزمره در زندگی فرد، امنیت بالایی برای وی حاصل می‌شود كه نتیجهٔ آن پیشگیری بهتر از درمان خواهد بود.

بهداشت عمومی

بهداشت روانی

بهداشت غذایی : هدف بهداشت غذایی پیشگیری از آلودگی غذایی، گسترش بیماری‌ها، و جلوگیری از مسمومیت غذایی است. قوانین بهداشتی غذایی راه‌های امنی را برای آماده كردن و نگهداری مناسب مواد غذایی، و خوردن درست غذا ذكر می‌كنند.
طبقه بندی: بهداشت و سلامت،
برچسب ها: بهداشت،
[ یکشنبه 12 خرداد 1392 ] [ 10:48 ق.ظ ] [ پیش دبستان و دبستان غیرانتفاعی طاهره ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی دروس پایه ابتدایی راه اندازی شده است
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :