تبلیغات
پیش دبستان و دبستان غیرانتفاعی طاهره

پیش دبستان و دبستان غیرانتفاعی طاهره
تعلیم و تعلم عبادت است 
صفحات جانبی
لینک های مفید


علوم پنجم ابتدایی  ( بخش هشتم جانداران ساده )

به جز گیاهان و جانوران، جانداران دیگری نیز هستند كه حركت می كنند و برای رشد به غذا نیاز دارند و تنفس می كنند. این جانداران كه بعضی از صفات گیاهان و بعضی از صفات جانوران را دارند آغازیان یا جانداران ساده نامیده می شوند.
آغازیان ساختمان بدنی ساده دارند و
به علت كوچكی فقط با میكروسكوپ دیده می شوند. بعضی مانند باكتری فقط یك سلول دارند و بعضی دیگر پر سلولی هستند. آغازیان به شكل زیر طبقه بندی شده اند:

جلبك ها، جانداران گیاه مانند
جلبك ها به دلیل آنكه بدنشان از گیاهان ساده تر است در گروه جانداران ساده قرار گرفته اند ولی آنها نیز سبزینه یا كلروفیل دارند. جلبك ها به رنگ های قرمز، سبز یا قهوه ای دیده می شود. بیشتر جلبك هایی که در آب زندگی می كنند تك سلولی هستند اما انواع پرسلولی نیز دارند. طول برخی از جلبك های پرسلولی دریایی به 60 متر می رسد.
فایده ها :  جلبك ها غذای جانوران آبزی هستند. از جلبك های دریایی موادی به دست می آید كه در صنعت مانند بستنی سازی و تهیه خمیر دندان به كار می رود.
باكتری ها :  باكتری ها فراوان ترین جانداران روی زمین هستند. بعضی در آب، بعضی در خاك و بعضی در داخل یا روی بدن گیاهان و جانوران زندگی می كنند. به طور كلی در هر كجا كه موجود زنده باشد، باكتری ها نیز یافت می شوند. در روی دست شما تعداد زیادی باكتری وجود دارد ولی شما نمی بینید. باكتری ها فقط یك سلول بسیار كوچك هستند. باكتری ها به اشكال كروی، خمیده و ‌میله ای دیده می شوند.
فایده ها :
1- درست كردن كود كه یكی از كارهای مفید با كتری های داخل خاك است. بعضی باكتری ها بدن موجودات زنده را تجزیه می كنند و مواد آنها را به خاك می دهند و گیاهان این مواد را مصرف می كنند.
2-انسان از هزاران سال پیش بدون شناخت باكتری ها از آنها استفاده كرده و از آنها برای تبدیل بعضی میوه ها (مانند انگور) به سركه یا تبدیل شیر به ماست استفاده كرده است.
تولید مثل :  باكتری ها نیز تولید مثل می كنند. از یك باكتری به دو باكتری و بعد از دو باکتری به 4 باكتری و به همین شكل به سرعت تقسیم ادامه می یابد. تولید مثل آنها گاه زیاد و گاه كم است.

تولید مثل باكتری ها

قارچ ها :  قارچ ها موجودات زنده ای هستند كه مانند گیاهان در یك جا ساكن هستند اما چون سبزینه ندارند نمی توانند غذا سازی كنند و به انواع مختلف مانند كپك ها و قارچ های چتری تقسیم می شوند.
كپك ها :  كپك ها در روی نان و میوه و مربا دیده می شوند. كپك نوعی قارچ است كه میوه یا چیزهای دیگر را تجزیه كرده و مصرف می كند.
قارچ های چتری :  قارچ های چتری روی چوب های پوسیده تنه درختان یا روی خاك دیده می شود. بیشتر قارچ های چتری كه در طبیعت یافت می شوند سمی هستند ولی در میان آنها انواع خوراكی هم وجود دارد. قارچ ها به وسیله سلول های بسیار ریزی به نام هاگ تولید مثل می كنند. هاگ در اندامی به نام هاگدان تولید می شوند و پس از رسیدن با پاره كردن دیواره ی هاگدان آزاد می شوند. این هاگ ها همراه باد یا آب به نقاط مختلف می روند. در هر جا كه شرایط مناسبی داشته باشند، رشد كرده و قارچ های دیگری را به وجود می آورند.
فایده ها :  قارچ ها اهمیت فراوانی دارند. بعضی از آنها بسیار كوچك هستند و مانند باكتری، بدن گیاهان و جانوران مرده را تجزیه می كنند تا مواد مورد نیاز خود را جذب كنند. موادی كه از تجزیه گیاهان و جانوران مرده به دست می آید، به خاك بر می گردد و دوباره وسیله مصرف گیاهان می شود. ما بعضی قارچ ها را می خوریم و از نوعی قارچ دارویی به نام پنی سیلین تولید می شود.
ضررها :  انواعی از قارچ ها انگل گیاهان یا جانوران می شوند. این قارچ ها به گیاهانی مانند گندم، سیب زمینی و بعضی از میوه ها زیان می رسانند. بعضی قارچ ها هم باعث بروز بیماری پوستی می شوند.
مخمّر: مخمّر قارچ ذره بینی است كه در خمیر ترش نانوایی موجود است و توسط نانواها جهت پخت نان به كار گرفته می شود.

پرسش های بخش 8

1- بدن موجودات زنده تك سلولی چگونه است؟  بسیار ساده است و فقط از یك سلول ساخته شده است.

2- كدام دسته از جانوران در گروه جانداران ساده طبقه بندی می شوند؟

باكتری ها، قارچ ها و جلبك ها در گروه جانداران ساده قرار دارند.

3- جلبك چیست؟  جاندارانی گیاه مانند هستند که ساختمان بدن آن ها از گیاهان ساده تر است. كلروفیل دارند و برای خود غذا می سازند.

4- جلبك ها در كجا زندگی می كنند؟  بیشتر جلبك ها در آب زندگی می كنند و تك سلولی هستند.

5- جلبك ها در چه جاهایی می رویند؟  در آب های شور و شیرین

6- باكتری ها در كجا زندگی می كنند؟  باكتری ها در همه جا، آب، هوا، خاك و بدن جانداران زندگی می كنند.

7- اندازه باكتری ها چقدر است؟  بسیاركوچك هستندبطوریكه دریك نقطه به اندازه سرسوزن 250 هزارباكتری جا میگیرد.

8- باكتری ها چند نوع هستند؟

دو نوع هستند. ممكن است مفید یا مضر باشند. باكتری های مفید بقایای موجودات زنده را تجزیه می كنند و دوباره برای گیاه قابل استفاده میكنند. ازباكتری های مفید برای ساختن دارو وتولیدمواد غذایی استفاده میكنند. باكتری های مضر باعث بیماری و فاسد شدن غذا می شوند.

9- باكتری ها چگونه تولید مثل می كنند؟  با تقسیم شدن سلول زیاد می شوند.

10- قارچ ها چه ویژگی هایی دارند؟

قارچ ها كلروفیل یا سبزینه ندارندونمیتوانندبرای خودغذا بسازند. قارچ ها ازبدن گیاهان وجانوران غذای خودراتأمین می كنند.

11- قارچ چتری كجا زندگی می كند؟  روی چوب های پوسیده ی تنه درختان یا مواد پوسیده دیگر زندگی می كند.

12- قارچ ها در چه شرایطی بهتر رشد می كنند؟  قارچ ها در هوای مرطوب بهتر رشد می كنند.

13- قارچ ها چه تفاوتی با گیاهان دارند؟ قارچ ها كلروفیل یا سبزینه ندارند و نمی توانند برای خود غذا بسازند.  

14- مخمرها از گروه كدام جانداران هستند؟  از جانداران ساده و در گروه قارچ ها هستند. 

15- جلبك ها چگونه تولید مثل می كنند؟ گاهی با قطعه قطعه شدن و گاهی مانند گیاهان از تركیب سلول های نر و ماده جلبك جدید ایجاد می شود.

16- مهم ترین عامل وجود باكتری ها و قارچ ها در طبیعت چیست؟

باكتریهاوقارچ ها بقایای موجودات زنده را تجزیه می كنند و این مواد را برای گیاهان و سایر جانداران قابل استفاده می كنند.

17- چه موادی می شناسید كه در اثر وجود باكتری ها ایجاد می شوند؟  ماست،  سركه

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی دروس پایه ابتدایی راه اندازی شده است
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :