تبلیغات
پیش دبستان و دبستان غیرانتفاعی طاهره

پیش دبستان و دبستان غیرانتفاعی طاهره
تعلیم و تعلم عبادت است 
صفحات جانبی
لینک های مفید


آشنایی با كشورهای همسایه ایران

ترکیه:         

 ترکیه در جنوب شرقی اروپا و شمال غربی آسیا واقع شده است.این کشور دارای دو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیایی است و با جمهوری اسلامی ایران در حدود 454کیلومتر مرز مشترک دارد.پایتخت جمهوری ترکیه شهر آنکارا و از دیگر شهرهای مهم آن میتوان استانبول، ازمیر، آدانا، بورسا، ارضروم، آنتالیا، وان و آغری را نام برد . استانبول شهر مهم تاریخی ، فرهنگی و اقتصادی ترکیه است که بخش مهم آن در قسمت اروپایی قرار گرفته و یکی از پر جاذبه ترین شهرهای توریستی ترکیه به شمار می آید .دین رسمی مردم کشور ترکیه اسلام و زبان رسمی آنان، ترکی است که تفاوت اندکی با زبان آذری دارد. شهرهای معروف ترکیه بلاخص استانبول دارای جاذبه های توریستی بوده و افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان در فصول مختلف به این کشور مسافرت می کنند.لیره جدید ترکیه، واحد پول ترکیه است. تورم این پول در ترکیه ۸.۸ درصد در سال است. برای رانندگی در ترکیه می باید، گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (IDP)و برای ورود به مبادی مرزی کشور ترکیه، باید گذرنامه ممهور به مهر کشور ترکیه در اختیار داشته باشید. در حال حاضر اتباع ایرانی بدون اخذ روادید می توانند به  ترکیه مسافرت نمایند و به مدت حداکثر 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشند. سفر به این کشور از طریق خودرو شخصی، وسائل نقلیه زمینی (اتوبوس و قطار) و هواپیما امکان پذیر است.قیمت بنزین در ترکیه در حال حاضر حدود 2.83 لیره میباشد. کد بین المللی خودرو در این کشور TR میباشد  و سفر زمینی به ترکیه از مرز بازرگان انجام میشود. راه بازرگان راهی اصلی با شکل دستیابی تاکستان-تبریز-بازرگان به طول 896 کیلومتر و عامل پیوند ایران با اروپا از طریق بالکان است.

ارمنستان:

جمهوری ارمنستان با 29800 کیلومتر مربع وسعت کوچکترین جمهوری به جای مانده از اتحاد جماهیر شوروی سابق می باشد. این کشور از شمال با گرجستان، از جنوب با ایران، از شرق با آذربایجان، از غرب با ترکیه و از سمت جنوب غربی با جمهوری خودمختار نخجوان مرز مشترک دارد. ارمنستان کشوری کوهستانی و پرباران است. به لحاظ جغرافیایی کشوری محصور در خشکی است و ارتباطی با آبهای آزاد ندارد. بزرگ‌ترین دریاچه این کشور دریاچه سوان  است که آب شیرین دارد و پهنه نسبتاً بزرگی از بخش میانی کشور را پوشانده‌ است. زبان ارمنی، زبان رسمی مردم کشور ارمنستان است. سفر زمینی به ارمنستان از طریق نوردوز در مرز ارمنستان انجام میشود وزمان نسبتاٌ زیادی صرف می شود به طوری که بعد از جلفا تا ایروان حدود 8 ساعت به طول می انجامد. مسیر این سفر جاده ای کوهستانی و پر پیچ و خم و در عین حال زیبا و مسحورکننده است. واحد پول ارمنستان درام است. دریافت ویزا برای اتباع تمام کشورها به استثنای کشورهای مشترک المنافع جهت ورود به ارمنستان ضروری است. داشتن گذرنامه با حداقل 4 ماه اعتبار نیز از شرایط لازم دریافت روادید است.رانندگی در کشور ارمنستان نیازمند داشتن گواهینامه ملی این کشور و یا یک گواهینامه بین المللی (IDP)می باشد. قیمت بنزین در ارمنستان 370 درام است.

کویت:     

كشور كویت با 17818 كیلومتر مربع مساحت ، در شمال شبه جزیره عربستان و شمال غربی خلیج فارس، قرار گرفته است كه از شمال به عراق و جنوب به عربستان سعودی و از شرق به خلیج فارس محدود می باشد.كویت سرزمینی است مسطح و سطح آن از شن و ماسه پوشیده شده است. بخش «جهره» حاصلخیز ترین منطفة این سرزمین است كه در آن درختانی چون نخل و كُنار می روید.آب و هوای كویت تقریباً تحت تأثیر بیابان ها و شنزارهای آن، خشك و كم باران می باشد. این خشكی هوا تؤام با گرمای شدید است كه در تابستان، دما در آنجا به 55-50 درجه سانتی گراد با رطوبت بسیار زیاد می رسد و محیطی طاقت فرسا بوجود می‌آورد، ولی در زمستان همانند سایر نقاط خلیج فارس، هوا كیفیتی بسیار مطبوع پیدا می كند. كه روزها بطور متوسط دارای حرارتی معادل 12 تا 15 درجه سانتی گراد بالای صفر و شبها گاهی تا صفر درجه پایین می‌آید. كویت به جز آثار معدود باقیمانده از پرتغالی ها در چند جزیرة خود (قلعه پرتغالی هاو ) ، آثار باستانی ندارند؛ اما سنبل و نشانة كویت جدید دو برج دوقلوی بسیار زیبا است كه به برج های كویت معروفند؛ یكی از این برج ها كه از دیگری كوتاهتر است اختصاص به منبع آب كویت دارد و دیگری دارای یك گردانه در بالای خود می باشد كه با گردش آن كل شهر كویت و دریای زیبای خلیج فارس را به نمایش می گذارد . از دیگر جاذبه های طبیعی كویت می توان از سواحل بسیار زیبای این كشور نام برد ، كه جاذبه های زیادی در آن نهفته است. شرط اصلی سفر به کویت ارسال دعوت نامه از سوی شخص حقیقی و یا حقوقی دارای اقامت کویت می باشد. لزوما داشتن اقامت به معنای تابعیت کویت نیست. این دعوت نامه به دو صورت : دعوت نامه ویزای توریستی از سوی شخص حقیقی و دعوت نامه ویزای توریستی از سوی شخص حقوقی می باشد. واحد پول کویت دینار و قیمت بنزین در این کشور0.090 دینار میباشد.

عربستان سعودی:

عربستان سعودی، یکی از کشورهای غرب قاره آسیاست. این کشور در شبه جزیره عربستان واقع شده و از شمال با عراق و اردن و کویت و از سوی خاور با امارات متحده عربی و قطر و خلیج فارس و در جنوب شرقی با عمان و از سوی جنوب با یمن هم‌مرز است. جایگاه‌های مهم دینی مسلمانان همچون کعبه و مسجد پیامبر اسلام در این کشور واقع شده‌است. آب و هوای این منطقه، گرم و خشک است. تفاوت دمای شب و روز زیاد است. اکثر زمین آن را بیابان های ماسه ای تشکیل می‌دهد . ربع الخالی که یک چهارم مساحت عربستان را تشکیل می‌دهد خالی از سکنه ‌است. پایتخت عربستان شهر ریاض است. از شهرهای مهم آن می توان جده ، مکه، مدینه، طائف، ظهران و هفوف را نام برد. دین رسمی مردم عربستان، اسلام ، واحد پول این کشور ریال و قیمت بنزین بدون سرب در این کشور0.37 ریال میباشد. انواع ویزا تنها با دعوت نامه تأیید شده وزارت امور خارجه عربستان که به این سفارت خانه ابلاغ شده باشد، صادر می شود.

آذربایجان:

جمهوری آذربایجان، کشوری در منطقهٔ جغرافیایی قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در کنار دریای خزر می‌باشد. پایتخت آن باکو است. کشورهای همسایهٔ جمهوری آذربایجان عبارت‌اند از: ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی، و روسیه در شمال. همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کنارهٔ دریای خزر نیز هست. زبان ترکی آذربایجانی ، زبان رسمی مردم آذربایجان است. جمهوری آذربایجان یک کشور محاط در خشکی است. این کشور در پیرامون دریای خزر، که یک دریای بسته‌ است، واقع شده و طول خط ساحلی آن ۸۰۰ کیلومتر است. آذربایجان با ایران 611 کیلومتر مرز مشترک دارد. از لحاظ آب و هوایی، جمهوری آذربایجان دارای چندین نوع آب و هوای مختلف است. درجه هوای متوسط در مناطق جلگه‌ای شمال و شرق کشور تا ۶ درجه سانتیگراد در زمستان و ۲۶ درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد، در حالیکه در مناطق کوهستانی غربی  تا ۹- درجه در زمستان و ۱۲ درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد. بطور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد. مناطق غربی و شمالی و جنوبی شامل قره باغ و شمال شرقی جمهوری خودمختار نخجوان، دامنه کوههای قفقاز و ناحیه لنکران-آستارا و کوههای تالش بسیار مرطوب هستند. شهر های مهم جمهوری آذربایجان عبارتند از: باکو - گنجه - سومقایت - مینگچویر - نخجوان - شیروان - شکی - یولاخ - خان کندی - لنکران - آق دام - بردع . ورود مسافران ایرانی از طریق جلفا و آستارا در مرز آذربایجان انجام می شود. واحد پول آذربایجان منات و قیمت بنزین در این کشور 0.55منات است، که معادل 600 تومان می باشد.

پاکستان:

پاکستان اولین کشور جمهوری اسلامی است که در جنوب غربی آسیا قرار گرفته است و پایتخت آن اسلام آباد است. کشوری در آسیای جنوبی است و قسمتی از آن نیز در خاورمیانه است. این کشور مرز آبی هزار کیلومتری با دریای عرب در قسمت جنوب دارد و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان، و از شمال شرق با جمهوری خلق چین هم مرز است. ناحیه کشمیر مورد ادعای هندوستان و پاکستان است. هر دو کشور هند و پاکستان به طور جداگانه قسمتهایی از این منطقه را اداره می‌کنند و این مناطق توسط خط کنترل از هم جدا شده‌اند. مرز چین اکنون توسط هند به رسمیت شناخته نمی‌شود. پهناوری پاکستان معادل 803،940 کیلومتر مربع است. نواحی شرق آن برروی فلات هند، و نواحی غربی و شمالی برروی فلات ایران و سرزمین اوراسیا است. ۱۰۴۶ کیلومتر مرز آبی با دریای عرب از طرف شمال غرب به افغانستان ۵۲۳ کیلومتر و از طرف شمال شرق با چین ۲۹۱۲ کیلومتر از طرف شرق با هند و ۹۰۹ کیلومتراز طرف جنوب غرب با ایران هم مرز است. انواع مختلف ویژگی‌های طبیعی از سواحل شنی مرداب (تالاب‌ها) و باتلاق‌های دارای منگرو ساحل جنوبی تا جنگل‌های معتدل و مرطوب زیبای حفاظت شده و قلمروهای یخی کوههای هیمالیا،  کاراکورام، هندوکش در شمال همگی به چشم می خورد. هر ساله قسمت‌های شمالی پاکستان (بلتستان) تعداد زیادی جهانگرد خارجی را به خود جلب می‌کنند. کوهنوردان از سرتاسر دنیا، پاکستان (بلتستان) را به عنوان مقصد نهایی خود می‌دانند. آب وهوا نیز به مثابه مناظر آن متفاوت است؛ زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم در شمال و آب و هوای معتدل درجنوب که متاثر از تاثیر اقیانوس هند  است. نواحی مرکزی تابستان‌های بسیار گرم دارند و دمای آنها به بیش از ۴۵ درجه سانتی گراد می‌رسد و زمستان‌های سردی که دمای هوا کمتر از دمای انجماد می‌رسد. میزان بارش باران نیز کم است. زبان اردو زبان پاکستانی است ولی زبان انگلیسی، زبان رسمی مردم کشور پاکستان است. واحد پول کشور پاکستان روپیه و قیمت بنزین در این کشور 57.66 روپیه می باشد.

ترکمنستان:

ترکمنستان کشوری در آسیای میانه و پایتخت آن شهر عشق آباد است .این کشور تا سال ۱۹۹۱ با نام جمهوری شورایی ترکمنستان یکی از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد شوروی بود. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از باختر با دریای خزر همسایه‌ است و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه‌ است. نام کشور «ترکمنستان» از دو بخش ترکمن و ستان تشکیل شده ‌است، که به معنای "سرزمین ترکمن‌ها است. مردم این کشور اکثراٌ ترکمن هستند و به زبان ترکمنی که شاخه‌ای از زبان های ترکی تبار است، صحبت می‌کنند.۸۰ درصد مساحت ترکمنستان را صحرای قره قوم تشکیل می‌دهد که دارای آب و هوای خشک است. ولی ناحیه رشته کوه کپه داغ در جنوب کشور و نزدیکی مرز ایران آب و هوای مناسبی دارد و عشق آباد و سایر شهرهای مهم در این ناحیه هستند. بیشتر جمعیت ترکمنستان در جنوب و باختر کشور (کناره دریای خزر) زندگی می‌کنند. از آنجا که ترکمنستان یک کشور محاط در خشکی است، برای ترانزیت کالا از خاک کشورهای همسایه استفاده می‌کند. خط آهن ترکمنستان به شهر سرخس (در شمال خاوری ایران) متصل است و از آنجا تا بندر عباس امتداد دارد. اسلام مذهب اکثر مردم کشور است. واحد پول کشور ترکمنستان منات ترکمن می باشد.

افغانستان:

افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان، کشوری در آسیای میانه است که حد فاصل آسیای میانه، جنوب باختر آسیا و خاورمیانه می‌باشد و پایتخت آن کابل است. همسایگان افغانستان، پاکستان در جنوب و خاور (شرق)؛ ایران در باختر (غرب)؛ تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال؛ و چین در شمال خاوری هستند. افغانستان یک کشور محاط در خشکی است، ولی در گذشته به خاطر راه ابریشم، کاروان‌های بازرگانی فراوانی از این کشور گذر می‌کردند. همچنین افغانستان کشوری با تاریخ و فرهنگ کهن و پربار است، که دانشمندان و شاعران گرانقدری را به جهانیان عرضه کرده است. ایران با  مصر 936 کیلومتر مرز مشترک دارد. ورود به افغانستان از طریق مرز دوغارون انجام می شود. پرجمعیت‌ترین شهرهای افغانستان به ترتیب کابل، قندهار، مزار شریف و جلال آباد هستند. ۹۹٪ مردم افغانستان مسلمان هستند که حدود ۸۰٪ آنان سنی  و ۱۹٪ شیعه هستند. بر اساس قانون اساسی افغانستان، زبانهای پشتو و دری زبان‌های رسمی دولت افغانستان می‌باشند و در مناطقی که گویش‌وران زبانی دیگر زیاد باشند، آن زبان به عنوان زبان رسمی سوم تلقی می‌شود. افغانستان به لحاظ ارتباطی و وضعیت جاده‌ها و بزرگراه‌ها نسبت به گذشته پیشرفت نموده ‌است. به طور کلی ۴۵ فرودگاه در این کشور وجود دارد. نام هواپیمایی بین المللی افغانستان آریانا است. دو فرودگاه بین المللی کابل و قندهار و میدان‌ هوایی-نظامی بگرام از مهم‌ترین فرودگاه‌های این کشور است. افغانستان به دلیل عدم دسترسی به آب‌های آزاد فاقد بندر و کشتیرانی است و تنها رودخانه مرزی آمودریا از این قاعده مستثنا است که آن هم به سبب عدم توجه کافی هیچ بهره‌ای برای این کشور ندارد. در افغانستان راه آهن وجود ندارد. در کشور افغانستان بنا بر آمار سال ۲۰۰۴ حدود ۳۵ هزار کیلومتر جاده وجود دارد که تنها ۹ هزار کیلومتر آن آسفالت و ریگ اندازی شده‌ است. ۱۲۰۰ کیلومتر تنها مسیر رودخانه‌ای و آبی این کشور است که در محدوده آمودریا با سه کشور تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان واقع است. از بنادر نزدیک به این رودخانه می‌توان به شیرخان بندر و خیر آباد اشاره کرد. نزدیک ترین شهر مهم به این رودخانه مزارشریف است. واحد پول افغانستان، افغانی می باشد

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی دروس پایه ابتدایی راه اندازی شده است
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :